Regionalt brukerutvalg Helse Vest
Det er tid for å oppnevne kandidater til Brukerutvalget RBH. Vi oppfordrer medlemsorganisasjoner til å spille inn sine gode kandidater til FFO Rogaland.
Helse Vest samarbeider med bruker- og pasientorganisasjonene gjennom det regionale brukerutvalget (RBU). Dette er et rådgivende organ for Helse Vest og et samarbeidsforum mellom Helse Vest og brukerorganisasjonene.
Brukerutvalget skal bidra til å oppnå:
1. gode og likeverdige helsetjenester, ref. Lov om helseforetak m.m. (helseforetaksloven) og Lov om styrking av menneskerettighetenes stilling i norsk rett (menneskerettsloven)
2. god samhandling og helhetlige pasientforløp
3. god medverknad frå pasientar, pårørande og organisasjonane deira
4. samarbeid mellom brukerutvalg
For å bli en brukerrepresentant på Systemnivå må du ha tillit i egen organisasjon og foreslås av organisasjonens fylkesledd.
Du bør også ha:
• et avklart forhold til egen erfaring/sykdom/funksjonsnedsettelse og kunne se utover egne erfaringer.
• vært/være bruker av spesialisthelsetjenesten, eller være pårørende til brukere av spesialisthelsetjenesten.
• gode samarbeidsevner
• innsikt/kunne tilegne seg innsikt i hvordan helse- og omsorgstjenester fungerer
• engasjement og motivasjon, og kunne delta i møter og prosesser gjennom hele funksjonsperioden (2 år)
• evne til å representere alle medlemsorganisasjonene i Funksjonshemmedes fellesorganisasjon
• bostedsadresse i den regionens/ helseforetakets nedslagsfelt.
Å være brukerrepresentant er lærerikt, utfordrende og spennende. Bli med på laget og gjør en forskjell! Meld deg til tjeneste hos din medlemsorganisasjon.