TT og bil
Fylkeskommunene er ansvarlig for TT-ordningen (Tilrettelagt transport for funksjonshemmede), som varierer mye i innhold og form mellom landets 19
fylkeskommuner. Resultatet er at brukerne av ordningen ikke har et ensartet tilbud, men er avhengig av hvor mye penger fylkeskommunen legger i potten, og hvem som prioriteres i ordningen. FFO mener dette er uholdbart, og har bedt om sterkere nasjonale føringer for innholdet i tilbudet, og for hvem som skal ha krav på ordningen. Dette fikk vi støtte for i Stortinget i 2003, da Kommunalkomiteen ba Regjeringen utforme slike nasjonale retningslinjer i løpet av 2004. Komiteen ba også om en finansiering som skulle sikre brukerne det tilbudet de har krav på.
Siden har det skjedd lite og ingenting, men i 2009 lanserte samferdselsdepartementet en prøveordning med samordning av TT- og bestillingstransport i noen fylker. Ved å samle flere reiser, er målet at ressurser skal frigjøres til de med størst behov for et individuelt TT-tilbud. Med henblikk på fylkeskommunenes historie på dette området, mener FFO det ikke er grunn til å være alt for optimistisk til at dette faktisk skjer, og vi har derfor presset hardt på for å få på plass en prøveordning til, der TT-brukere med stort behov er målgruppen.
Dette har vi så langt ikke fått gehør for, men vi vil følge de fylkene som er med i prøveordningen med samordning av TT- og bestillingstransport nøye, for å påse at de frigjorte ressursene faktisk brukes til et bedre tilbud til TT-brukere med stort behov. FFOs syn er at TT, gjerne i samarbeid med de øvrige transportordningene for funksjonshemmede og personer med kroniske sykdommer, må dekke det behovet hver enkelt har for transport til arbeid, utdanning og fritid.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bilområdet
Stønad til kjøp av bil skal kompensere for utgifter bruker har på grunn av vanskeligheter med å benytte offentlig transport. Bilen skal gi brukeren mulighet for deltagelse, mestring og likestilling i samfunnet.
FFO får mange tilbakemeldinger på bilområdet. Et økt antall henvendelser de siste årene har vært knyttet til lang brukstid og kostnader i forbindelse med reparasjoner og vedlikehold. For FFO er det viktig å delta aktivt i arbeidet for å redusere brukstiden på bil og saksbehandlingstiden i bilsaker. Våre hovedkanaler er FFOs krav til statsbudsjett og deltakelse i NAVs brukerutvalg på hjelpemiddelområdet.
05.03.2010
Universelt utformede betalingsløsninger for parkering
Forslag til ny forskrift for felles parkeringsregulering skal ut på høring til sommeren. FFO er med i Samferdselsdepartementets innspillsgruppe, som i tiden fremover blant annet skal se på universelt utformede betalingsløsninger for parkering.
 
14.10.2009
Transportordninger på stedet hvil
- i Statsbudsjettet 2010
 
08.10.2009
Reagerer på Europarks utspill
- om funksjonshemmedes rett til gratis parkering
 
04.09.2009
Løsning i sikte?
- FFO vil ha brukermedvikning på bilområdet
 
17.08.2009
Vil ha felles parkeringsregulering
 
29.04.2009
Ett skritt nærmere TT-seier
 
31.03.2009
Bestillingstransport ut på prøve i 7 fylker
 
02.02.2009
- Det må tas nye grep på TT-området!