Mer utsatt for alvorlige og langvarige overgrep
I løpet av livet vil så mange som rundt halvparten av norske kvinner med nedsatt funksjonsevne, kunne oppleve fysiske, psykiske eller seksuelle overgrep.
Det kom fram i en rapport som Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress (NKVTS) offentliggjorde 10. desember.
En mindre studie fra Norge viser at 53 prosent av kvinnene opplever overgrep én eller flere ganger i løpet av livet. I en større studie fra USA er tilsvarende tall 62 prosent.
- Tallene varierer noe, men anslagsvis vil rundt halvparten oppleve et overgrep en eller flere ganger, sier forsker Vigdis Mathisen Olsvik i et oppslag i VG 10. desember. Hun har laget rapporten og står bak den norske studien.
I tillegg til at omfanget er like stort eller noe større enn for kvinner generelt, har overgrepene ofte en annen karakter:
- De blir utsatt for overgrep over lengre tid.
- De blir utsatt for mer alvorlige overgrep.
- De blir oftere utsatt for overgrep i pleie- og omsorgssituasjoner.
Les hele saken på VG Nett.
Her kan du laste ned rapporten ”Overgrep mot kvinner med nedsatt funksjonsevne – en kunnskapsoversikt” (pdf).
Du må ha Adobe Acrobat Reader for å lese rapporten. Klikk her for å laste ned programmet.
For synshemmede anbefaler vi Adobe Acrobat Access. Klikk her for å laste ned programmet.
(13.12.10)