Temamøte om FN-konvensjonen
FFO arrangerte denne uka temamøte der gjennomføring og overvåking av FN-konvensjonen (artikkel 33) ble diskutert.
Konvensjonen om funksjonshemmedes rettigheter er enda ikke ratifisert i Norge, til tross for at vi signerte den i 2007. Nå ser det ut til at en ratifisering tidligst vil skje i 2013. Dette var mange av deltakerne svært kritiske til.
Til tross for at ratifiseringen ligger et stykke fram, hadde FFO lyst til å avholde et møte om hvordan vi best mulig kan gjennomføre og overvåke konvensjonen i Norge. FFO har tidligere kommet med innspill til Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet (BLD) og Likestillings- og diskrimineringsombudet (LDO). Der sier vi at funksjonshemmede og kronisk sykes organisasjoner må involveres i alle ledd og ha reell betydning, og at det må nedsettes en nasjonal komite der organisasjonene er bredt representert.
Årlige rapporter
- Vi har også bedt om at LDO skal komme med årlige rapporter om status og utvikling på de ulike områdene konvensjonen dekker, og at innspill fra organisasjonene blir sentral i disse, sier Berit Therese Larsen, rådgiver i FFO.
Erfaringer fra Sverige
Til møtet hadde vi invitert vår søsterorganisasjon i Sverige, HSO, for å si noe om ratifiseringen der, som skjedde allerede i 2008. Maryanne Rønnersten beskrev hvordan prosessen har vært, og hvordan HSO har jobbet med FN-konvensjonen både utad og innad i egen organisasjon. De har blant annet skrevet en omfattende rapport der hver artikkel er omtalt, med status og forslag til bedring.
- HSO har jobbet svært systematisk med å spre informasjon om konvensjonens innhold til ulike miljøer som er involvert i jobbingen med å bedre funksjonshemmedes rettigheter og hverdag, sier Larsen.
Skolere lokallag
De har også jobbet målrettet med å skolere sine lokallag i hvordan de kan bruke artiklene for å oppnå bedre rettigheter for funksjonshemmede i Sverige. FFO har fått tillatelse til å ta i bruk dette materialet, og vil bearbeide og spre dette i løpet av 2012 og begynnelsen av 2013.
Mangler overvåkingsorgan
Utfordringer Rønnersten pekte på er at Sverige foreløpig mangler et utpekt overvåkingsorgan, at det mangler en del på harmonisering mellom lovverket i Sverige og konvensjonen, og spesielt er tilgjengelighet/universell utforming et område der utfordringene er store.
Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet deltok på hele møtet, men kunne ikke si noe konkret om hvordan gjennomføringen skal skje, eller hvordan det sivile samfunn – herunder organisasjonene for funksjonshemmede og kronisk syke – skal trekkes inn i gjennomføringen og overvåkingen. Det er LDO som er utpekt som håndhevingsorgan for konvensjonen. På møtet var det en tydelig forventning om at organisasjonene skal være tett på i prosessen, slik konvensjonsteksten også sier de skal.
Skape møteplass
- Det var også en tydelig forventning til at FFO skal samordne innsatsen, og skape en møteplass for organisasjoner som ønsker å delta aktivt i dette arbeidet, sier Larsen. Hun legger til at FFO vil se nærmere på hvordan dette kan tas videre.
Det var enighet i møtet om at organisasjonene ikke skal sitte i ro og vente på en ratifisering. Det er mye vi kan gjøre i mellomtiden for å sikre en god gjennomføring, og at vi selv er organiserte og vel forberedt når den tiden kommer. Det var også enighet om at det er viktig å fortsette og trykke på overfor myndighetene for at en ratifisering skal skje snarest mulig.
(02.11.11)