Ratifiseringen av FN-konvensjonen
FFO har fått melding fra Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet om at proposisjonen om å ratifisere FN-konvensjonen for funksjonshemmedes rettigheter ikke kommer før påske slik statsråden antydet på FFOs Kongress i januar.
I e-posten sendt FFO og en rekke andre organisasjoner skriver departementet at tidsplanen må justeres, men at de arbeider for at en proposisjon om ratifisering kan legges frem for Stortinget raskest mulig.
Justeringen av tidsplanen henger sammen med gjennomføringen og iverksettelsen av den nye vergemålsloven. Ny vergemålslov er behandlet i Stortinget og ble vedtatt 11. mars, men det er ikke tatt stilling til når loven kan eller skal tre i kraft. Så lenge dette er uavklart, vil dette påvirke direkte tidspunkt for når en proposisjon om ratifisering kan legges frem for Stortinget.
Les også
FN-konvensjonen ratifiseres i 2010
(26.03.10)