Tilskudd til funksjonshemmedes organisasjoner lokalt
Et krav FFO har reist tidligere i forhold til bevilgninger over statsbudsjettet er at det må etableres en tilskuddsordning for funksjonshemmedes organisasjoner lokalt med sikte på styrke brukermedvirkningen og funksjonshemmedes deltakelse.
FFO tok dette opp i møte med politisk ledelse i Kulturdepartementet nylig.
Det har kommet mange ordninger rettet mot lokal aktivitet det siste tiåret. Dette er i svært liten grad ordninger funksjonshemmedes organisasjoner kan dra nytte av. Samtidig har funksjonshemmedes organisasjoner fått mange nye utfordringer som brukermedvirkere i bl.a. kommunale råd for funksjonshemmede, NAV og ikke minst det som kommer som et resultat av samhandlingsreformen.
- Dette omhandler brukermedvirkning på systemnivå, og det krever at det er aktive organisasjoner lokalt som foreslår brukerrepresentanter. Funksjonshemmedes organisasjoner må derfor gjøres i stand til å utvikle politikk og skolere de som skal fylle rollene som brukermedvirkere. Dette koster, sier rådgiver Åsta Tale Strand i FFO.
I møte med departementet viste FFO til Soria Moria-plattformen der det under kapittel om Sosial rettferdighet er et mål å ”Videreutvikle samarbeidet med og øke støtten til brukerorganisasjoner og andre frivillige organisasjoner som gjør en innsats på velferdsområdet.” FFO pekte på at en stor del av de organisasjonene det vises til er funksjonshemmedes organisasjoner.
- En lokal tilskuddsordning for funksjonshemmedes organisasjoner hadde vært en god måte å oppfylle dette punktet på, sier Strand.
(02.07.10)