Quick search
Tilbake til forsiden
Rss FeedRSS    Skriv ut siden Utskrift

Rutiner for legemiddelhåndtering på vei


Det er prisverdig at Helse- og omsorgsdepartementet og Kunnskapsdepartementet i fellesskap har utarbeidet rutiner og skjemaer for medisinering og legemiddelhåndtering.

Dette er et skritt i riktig retning, men ikke nok. Det mener FFO, som vil forplikte dette arbeidet mer gjennom en forankring i lovverket, og da særlig i barnehageloven.

Illustrasjonsfoto: legemiddel.FFO skal avgi høringsuttalelse på Nasjonale rutiner for legemiddelhåndtering i barnehage, skole og SFO i slutten av september, og saken ble nylig diskutert i FFOs hovedstyre.

De nasjonale rutinene er en videreføring av arbeidet som ble gjort i et rundskriv fra 2008. I dette rundskrivet framkom det at departementene ville jobbe videre med en eventuell framtidig lovregulering, og at det i første omgang skulle utarbeides i fellesskap nasjonale rutiner for legemiddelhåndtering i barnehage, skole og SFO.

Rundskrivet har tidligere blitt kritisert av FFO for å være for vagt og utilstrekkelig for å sikre gode rutiner og ansvar for legemiddelhåndtering. FFO har vært tydelig på at vi ønsker en lovmessig forankring av legemiddelhåndtering.  Særlig i barnehagen er dette mangelfullt.

De nasjonale rutinene gir ingen beskrivelse eller føring for hva en skal foreta seg når rutiner og skjemaer ikke benyttes, som er kjernen i saken.

(16.09.11)



 
Mariboes gate 13 - 0183 Oslo - E-post: info@ffo.no - Telefon: 815 56 940