Rutiner for legemiddelhåndtering på vei
Det er prisverdig at Helse- og omsorgsdepartementet og Kunnskapsdepartementet i fellesskap har utarbeidet rutiner og skjemaer for medisinering og legemiddelhåndtering.
Dette er et skritt i riktig retning, men ikke nok. Det mener FFO, som vil forplikte dette arbeidet mer gjennom en forankring i lovverket, og da særlig i barnehageloven.
FFO skal avgi høringsuttalelse på Nasjonale rutiner for legemiddelhåndtering i barnehage, skole og SFO i slutten av september, og saken ble nylig diskutert i FFOs hovedstyre.
De nasjonale rutinene er en videreføring av arbeidet som ble gjort i et rundskriv fra 2008. I dette rundskrivet framkom det at departementene ville jobbe videre med en eventuell framtidig lovregulering, og at det i første omgang skulle utarbeides i fellesskap nasjonale rutiner for legemiddelhåndtering i barnehage, skole og SFO.
Rundskrivet har tidligere blitt kritisert av FFO for å være for vagt og utilstrekkelig for å sikre gode rutiner og ansvar for legemiddelhåndtering. FFO har vært tydelig på at vi ønsker en lovmessig forankring av legemiddelhåndtering. Særlig i barnehagen er dette mangelfullt.
De nasjonale rutinene gir ingen beskrivelse eller føring for hva en skal foreta seg når rutiner og skjemaer ikke benyttes, som er kjernen i saken.
(16.09.11)