Quick search
Tilbake til forsiden
Rss FeedRSS    Skriv ut siden Utskrift

Enighet i trygdeoppgjøret: - FFO misfornøyd


Partene i trygdeoppgjøret kom torsdag 20. mai til enighet om en økning av folketrygdens grunnbeløp med 2.760 kroner, slik at det nye grunnbeløpet fra 1. mai blir 75.641 kroner.

- Dette resultatet var det kun under sterk tvil at FFO kunne gå med på, sier FFOs generalsekretær Liv Arum.

Bakgrunnen for den sterke tvilen er at pensjonene ved årets oppgjør ikke reguleres med så mye som nødvendig for at økningen i grunnbeløpet fra 1. mai skal bli minst på linje med lønnsutviklingen ellers i samfunnet.

Regjeringen nekter å etterregulere
- Regjeringen nekter å etterregulere grunnbeløpet med 0,3 prosent som følger av at det som var den reelle lønnsveksten fra 2007 til 2008 ble oppjustert med dette tallet foran årets trygdeoppgjør, utdyper FFOs generalsekretær.

 FFO er spesielt opptatt av konsekvensene underreguleringen vil få for landets rundt 300.000 uførepensjonister.

- Årets oppgjør innebærer at denne gruppen nå dessverre sakker akterut i inntektsutviklingen sammenlignet med yrkesaktive, med de konsekvensene dette naturligvis vil medføre, påpeker Arum.

De reelle tallene må følges
På bakgrunn av underreguleringen som skjer som følge av årets oppgjør, har FFO sammen med de øvrige organisasjonene i trygdeoppgjøret bedt om at det ved fremtidige oppgjør alltid må være de reelle tallene for lønnsutviklingen som skal legges til grunn.

Som følge av årets trygdeoppgjør vil det også bli avholdt et eget møte mellom organisasjonene og staten, om prosessen rundt de årlige reguleringene.



 
Mariboes gate 13 - 0183 Oslo - E-post: info@ffo.no - Telefon: 815 56 940