FNs toppmøte om tusenårsmålene
Lover bedre levekår for funksjonshemmede
Fredag 3. desember markeres FNs internasjonale dag for funksjonshemmede over hele verden. Tidligere i høst møttes verdens ledere til FN-toppmøte om tusenårsmålene. Ett av løftene derfra er å bedre levekårene til funksjonshemmede.
I følge FN har omtrent 20 prosent av verdens befolkning som lever i fattigdom i utviklingsland en funksjonshemning. På toppmøtet var det enighet om at det gjøres for lite for å bedre disse personenes liv. Det ble derfor vedtatt en resolusjon som sier at det skal bli satt mer fokus på funksjonshemmedes behov i tusenårsmålene. Den andre resolusjonen som ble vedtatt handler om funksjonshemmedes rettigheter.
- Tusenårsmålene kan ikke nås uten å inkludere funksjonshemmede. Det var budskapet til Ann-Marit Sæbønes (bildet) da hun talte til FNs generalforsamling i New York i oktober. Hun er engasjert som spesialrådgiver i Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet, og skal blant annet jobbe sammen med FNs spesialrapportør for funksjonshemmede, Shuaib Chalklen.
Utdanning
I talen fremhevet Sæbønes spesielt behovet for å inkludere funksjonshemmede barn i skolen. Omtrent 1/3 av alle barn i verden som ikke går på skole er funksjonshemmede. Uten utdanning vil mennesker med funksjonshemninger forbli analfabeter, bli ekskludert fra arbeidsmarkedet og ha liten mulighet til å komme seg ut av fattigdommen.
Internasjonalt samarbeid
Sæbønes vektla hvordan både FNs tusenårsmål 8 og artikkel 32 i FN-konvensjonen om funksjonshemmedes rettigheter handler om internasjonalt samarbeid. For at vi skal nå FNs tusenårsmål må funksjonshemmede inkluderes i alt internasjonalt utviklingsarbeid.
Ferske levekårsdata fra Lesotho
Neste uke vil det bli lagt fram en rapport som forteller hvordan det står til med levekårene til funksjonshemmede i Lesotho. Sintef og FFO har nå samlet inn levekårsdata i seks land i det sørlige Afrika.
- Tidligere levekårsundersøkelser har vist at funksjonshemmede har dårligere levekår enn landenes øvrige befolkning. Det er ingen grunn til å forvente et annet resultat i Lesotho, sier Hanne Witsø, bistandsfaglig rådgiver i FFO.
FFOs samarbeidsorganisasjon i Lesotho ser nå fram til å benytte levekårsdataene i sitt interessepolitiske arbeid.
(03.12.10)