Quick search
Tilbake til forsiden
Rss FeedRSS    Skriv ut siden Utskrift

Levekårsundersøkelser i Afrika legges merke til


“World Report on Disability” viser at det er mer enn 1 mrd mennesker i verden som lever med funksjonshemning.

Rapporten ble publisert 9. juni 2011 av Verdens Helseorganisasjon og Verdensbanken.

Rapporten viser at 1 mrd. mennesker i verden lever med funksjonshemning. Dette utgjør 15 prosent av  verdens befolkning. Forekomsten av funksjonshemning er i tillegg økende. Verden over har funksjonshemmede dårligere helse, lavere utdanning, mindre grad av økonomisk deltakelse og høyere fattigdomsrate enn ikke-funksjonshemmede.

Fra innsamlingen av data til levekårsundersøkelsen i Zambia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Fra innsamlingen av data til levekårsundersøkelsen i Zambia.

Flere steder i rapporten refereres det til til levekårsundersøkelsene i det sørlige Afrika, som er gjennomført av SINTEF på oppdrag fra FFO.

I tillegg til å dokumentere funksjonshemmedes levekår, utgjør også rapportene et viktig grunnlag for å styrke funksjonshemmedes paraplyorganisasjoner i regionen, da de aktivt brukes i bevisstgjøringskampanjer og i det interessepolitiske arbeidet i disse organisasjonene. FFO er derfor ikke i tvil om at dokumentasjon i form av levekårsundersøkelser er et avgjørende virkemiddel for å bedre funksjonshemmedes levekår.

Les WHO-rapporten her (pdf).

Les om levekårsundersøkelsene i det sørlige Afrika her.



 
Mariboes gate 13 - 0183 Oslo - E-post: info@ffo.no - Telefon: 815 56 940