Quick search
Tilbake til forsiden
Rss FeedRSS    Skriv ut siden Utskrift

Helse Nord med spennende workshop


Helse Nord inviterte nylig Jarl Ovesen, assisterende generalsekretær i FFO, til å si noe om hvordan man kan få til en mer aktiv og reell brukermedvirkning.

Bakgrunnen er et krav fra departementet om at brukermedvirkning skal bli mer reell og at man spesielt skal legge vekt på brukernes opplevde kvalitet.

Jarl Ovesen, assisterende generalsekretær i FFO.Ovesen vektla i sitt innlegg viktigheten av å ha gode rammebetingelser for brukerorganisasjonene, for å sikre erfaringsinnhenting og systematisering av brukererfaringene. Videre tok han opp nødvendigheten av å sikre forståelsen av rollen som brukerrepresentant og at helseforetakene i møte med brukerrepresentantene var tydelige i sine forventninger og krav.

- Noe av problemet i dag er at bestillingene og forventningene til brukerrepresentantene ofte kan være litt for utydelige.  For å sikre gode tilbakemeldinger må derfor oppdraget være tydelig. I tillegg er ofte tiden litt for kort til å innhente relevante brukererfaringer og synspunkter. For å endre på dette må man se om brukerne kan komme enda tidligere med i prosessene, ikke midtveis når løpet langt på vei er lagt, sier Ovesen.

(15.06.11)



 
Mariboes gate 13 - 0183 Oslo - E-post: info@ffo.no - Telefon: 815 56 940