Bestillingstransport ut på prøve i 7 fylker
Vest-Agder er ett av sju fylker som skal prøve ut bestillingstransport, og får 2,8 millioner kroner til dette det første året. Til sammen er det satt av 10,85 millioner til testfylkene. Målet er å utvikle løsninger som gir økt mobilitet for personer med funksjonshemninger og kroniske sykdommer. Samferdselsdepartementet legger opp til en varighet på tre år for prøveprosjektet, og det vil gjøres tilpasninger i regelverket for TT-ordningen underveis.
Prøveprosjektet med samordning av bestillingstransport og TT ble for første gang presentert i Statsbudsjett 2009. I følge departementet vil en samordning av bestillingstransport og TT gi bedre utnytting av de samlede ressursene enn det dagens ordning gjør. Dette fordi flere brukere kan benytte ordinær kollektivtransport, medregnet bestillingstransport og serviceruter som er åpne for alle.
- Venter på avklaring
FFO på sin side har påpekt overfor departementet at en samordning av bestillings- og TT-transport først og fremst vil være et gode for de ”letteste” brukerne innen ordningen. De gruppene som har størst behov for et individuelt tilbud trenger en helt annen type satsing, og FFO har krevd at departementet også setter i gang et prøveprosjekt med denne gruppen som mål.
- Vi venter fortsatt på en avklaring på dette, sier rådgiver Berit Therese Larsen i FFO.
Krav om brukermedvirkning
Samferdselsdepartementet stiller krav om brukermedvirkning overfor forsøksfylkene. Det er derfor viktig at brukerorganisasjonene i prøvefylkene følger med på at dette skjer.
- For FFO er det viktig at en samordningen av de to ordningene ikke går på bekostning av de med størst behov, og at frigjorte ressurser faktisk brukes til å gi denne gruppen et bedre tilbud. Det må også settes klare regler i forhold til hvor lenge man skal vente på transport og maks reisetid, slik at man kan utføre spontane reiser uten for mye planlegging, sier Larsen, og legger til at dette er noe FFO vil jobbe med å sikre gjennom medvirkning i fylkene.
Fylkene som deltar i prøveprosjektet, og som til sammen får 10,85 mill kroner første året er:
Oslo kommune (1 050 000 kroner)
Østfold fylkeskommune (2 200 000 kroner)
Telemark fylkeskommune (1 400 000 kroner)
Vest-Agder fylkeskommune (2 800 000 kroner)
Rogaland fylkeskommune (400 000 kroner)
Sogn og Fjordane fylkeskommune (1 000 000 kroner)
Nord-Trøndelag fylkeskommune (2 000 000 kroner)
Les også
- Det må tas nye grep på TT-området
(31.03.09)